Поради миколаївських психологів батькам школярів

Перехід до шкільного віку це важливий етап у житті дитини, а й її батьків. Відпустити своє маленьке чадо у перший дорослий шлях це непросте психологічне випробування. Якщо батьки здатні в силу свого віку і життєвого досвіду впорається з хвилюванням, то маленькі діти ще не в силах протистояти всім труднощам, які їх можуть чекати в школі.

Миколаївські психологи та фахівці протягом багатьох років намагаються просвітити батьків як мінімізувати стрес школярів на різних етапах їхнього навчання. Більше на mykolayivchanka.com.ua.

Поради від шкільних психологів

Психологи Миколаївської Середньоосвітньої школи №30, яка розташована за адресою вулиця Квітнева, 50, розповіли на офіційному сайті школи, з якими проблеми може зіткнутися першокласник.

Перший клас – це хвилююче початок довгого шляху життя кожної дитини. З початком шкільного життя дитина може зіткнутися з низкою різних проблем. Починаючи від успішності в школі і закінчуючи відносинами між однокласниками.

Першою проблемою, з якою стикається шестирічна дитина, це зміна соціальної позиції. До початку школи дитина була просто дитиною, а тепер вона стала школярем. Відбувається зміни виховного процесу. Школа диктує свої правила. які відрізняються від правил дитячого садка чи батьків. Також дитина, можливо, вперше стикається з обов’язками, які на нього накладаються з першого навчального дня.

Після пристосування до нової соціальної позиції слідує адаптація до нового колективу та житла. Для кожної дитини адаптація відбувається по-різному. Хтось швидко адаптується до нового колективу та правил, а хтось може проходить адаптацію протягом багатьох років. У зв’язку з процесом пристосування у дитини наростає відчуття напруження та тривожності. Тільки через місяць – півтора ці почуття проходять і дитина починає сприймати те, що відбувається, спокійно, без стресу.

На швидкість адаптації впливає сімейна ситуація, відвідування дитячого садка та підготовчих курсів, стан здоров’я, характер дитини. Чим більше дитина була соціалізована до вступу до школи, тим легше і швидше пройде етап адаптації.

Окрім отримання нового статусу для дитини батьки так переходять у нову для них фазу – батько школяра. З цим також пов’язаний цілий ряд обов’язків, які впливають на дитину та її період адаптації. Батьки повинні розуміти, що їхні дії впливають на життя дитини у новому колективі. Перевірка домашнього завдання, підготовка необхідного одягу, активна позиція у житті класу та школи дитини – все це впливає на самовпевненість дитини у стінах школи.

Шкільні психологи радять новоспеченим батькам школярів позбавитися конструкції “Ми пішли в перший клас/ повинні вивчити вірш” цю конструкцію потрібно замінити на “Нам задав вивчити вірш”. “Нам” замість “Ми” дає зрозуміти дитині та батька що проблеми його шкільного життя це їх спільні проблеми.

Психолог ЗОШ №30 виділяють основні правила того, як допомога маленькому першокласнику пережити цей складний період. Перші два місяці батьки мають у всьому допомагати школяреві та стежити за його режимами. Батьки повинні бути лагідними та спокійними у всіх питаннях щодо шкільного життя. Якщо батько негативно чи агресивно реагуватиме на все що пов’язано зі школою, то у дитини сформується негативне ставлення до школи. Адаптація пройде дуже погано.

Дорогою до школи не варто наперед критикувати дитину і наставляти на хороші оцінки. Правильніше просто побажати дитині доброго дня. Також і після повернення зі школи краще запитати “Що цікавого було в школі?”, ніж запитати “Ти хоч там не хуліганив?”. Не потрібно давати дитині встановлення негативу.

Не можна торгуватися з дитиною, погрожуючи їй фізичною розправою за неправильно зроблені уроки. Кожна дитина має індивідуальні здібності до засвоєння матеріалу. Можливо, вашій дитині просто потрібно трохи більше часу, щоб зрозуміти пройдений матеріал.

Саме у першому класі формується весь подальший успіх дитини у навчальному процесі. У першому класі батькам потрібно виявляти більше зацікавленості у навчанні дитини, потрібно мотивувати її на успіх. І головне допомагати дитині так, щоб не робити за неї всю роботу. Зі вступом дитини до першого класу її батьки також стають першокласниками. Для успіху дитини її батьки також зобов’язані проходити навчальну програму разом із дітьми.

Необхідним є забезпечення робочого місця для дитини. Тиша, гарне освітлення та правильні стіл та стілець – важливі елементи для успіху та здоров’я дитини.

Поради щодо адаптації п’ятикласників

Перехід із початкової школи до середньої супроводжується новим стресом для дитини. З переходом до п’ятого класу з’являються нові предмети, нові вчителі з якими потрібно налагоджувати відносини, іноді зміна графіка навчання. Також із переходом у п’ятий клас у дітей починається деяка форма вікової кризи. З’являються перші симпатії до протилежної статі, відбувається остаточне формування характеру дитини.

П’ятикласники стикаються із різкою зміною умов освіти, ускладнення вимог до освітньої освіти. На тлі всього цього у дитини знову починає проявлятися тривога та збудження.

Загалом поради батькам п’ятикласників схожі на поради щодо першокласників. Допомагати школяру із засвоєнням нових термінів та матеріалів, спокійно реагувати на прояви самостійності дитини.

Про булінг

Миколаївський психолог та директор “Клубу неслухняних дітей” Таня Невойт неодноразово публікує на своїй сторінці статті про буллінг. У нашій країні поняття булінг досі залишається до кінця не прийнятим. Дуже складно передати посаду радянський шкільний апарат. Але психологи продовжують намагатися донести до вчителів та батьків усі жахи булінгу.

Є низка моментів, на які батькам варто звернути увагу і запідозрити булінг проти своєї дитини. Перше це псування речей дитини. Поламані іграшки, порваний рюкзак або одяг. Якщо ваша дитина повертається зі школи та її майно якимось чином зіпсовано, варто відвідати школу та дізнатися, що відбувається.

З метою убезпечити дитиною можна проводити моніторинг соціальних мереж дитини та її однокласників. З метою виявлення образливих постів про вашу дитину. Такий вид булінгу називається – кібербулінг.

Зовнішність – якщо у вашої дитини є садна, синці, одяг забруднений або порваний, жуйка у волоссі, це ознаки булінгу.

Також важливо говорити зі своєю дитиною і пояснювати їй, що якщо до неї застосовують булінг, то вона не повинна мовчати про це. Як би страшно йому не було, але він може розповісти про все вам чи шкільному психологу.

Поради щодо вибору професії від Миколаївського обласного центру зайнятості

Вибір майбутньої професії – це важливий етап у житті кожної людини, що символізує завершення шкільного життя дитини. Батьки зобов’язані допомогти, підказати та направити дитину у виборі майбутнього місця подальшого навчання. Незважаючи на те, що 2/3 випускників не пов’язують своє подальше життя з обраною професією, це не відкидає важливості цього вибору.

Перше, що впливає на вибір майбутньої професії дитини, – це сім’я. Батьки, бабусі, дідусі, тітки та дядьки – всі члени сім’ї мають вплив. Але важливо правильно впливати. Не нав’язувати свою думку і свої бажання, а спрямовувати. Не змушувати дитину жити нереалізованими мріями батьками. Сімейні традиції, життєві та трудові досягнення батьків також впливають на вибір дитини. Батьки повинні пам’ятати, що навіть якщо вони відучилися на юриста, але працювати за професією у них не вийшло, це не означає, що і у вашої дитини це не вийде.

Якщо батьки не мають можливості самостійно допомогти дитині у виборі професії, то варто звернутися до фахівця – шкільного психолога або до Центру зайнятості. Фахівці розробили низку методик та тестів, які допомагають школяреві визначиться з майбутньою сферою діяльності.

Працівники Миколаївського обласного центру зайнятості розробили поради для батьків випускників, які допоможуть їм визначитись у якій сфері дитині буде цікаво.

Важливо розмовляти зі своїми дітьми. Бути терплячим і чекати поки дитина відкриється і відповісти чесно до чого лежить душа. Якщо дитина не здатна визначиться з майбутньою професією, потрібно зрозуміти природу такої нерішучості.

Ще одна слушна порада – відправити дитину на сезонну роботу в бажану сферу або суміжну сферу діяльності. Це допоможе дитині зрозуміти чи справді їй це цікаво.

Якщо вибір професії школяра ґрунтується лише на його мріях, то потрібно допомогти дитині більше дізнатися про реалії професії та скласти план досягнення цієї професії. Можливо, коли дитина дізнається про всі тонкощі майбутньої роботи, вона змінить думку. І це збереже її від марно витрачених років в університеті.

На сайті Миколаївського обласного центру зайнятості є надсилання на профорієнтаційне тестування – “Моя професія”. Також на сайті Центру є перелік найпопулярніших професій в області та країні загалом.

Сепарація від батьків

Психологи дають таке визначення слову сепарація – це процес психологічного та емоційного відділення дитини від її батьків, формування його як самостійної особистості. Процес сепарації починається у дошкільному віці та в ідеалі закінчується у зрілому віці.

Відділення дитини від батьків – це необхідний процес як для дитини, так і для батьків. Ставши батьками ви повинні пам’ятати, що дитина не ваша власність і настає період, коли її потрібно відпустити у вільне плавання. Батькам варто пам’ятати, що ваші діти – це не ви. Вони окремі особи, які самі мають право вибирати свій шлях. І він може кардинально відрізнятиметься від ваших планів чи переваг.

Початок шкільного шляху – це хвилюючий процес та важливий процес у житті дитини та її батьків. Дорослі повинні зробити все, щоб шкільний час став найщасливішим у житті своєї дитини.

.,.,.,.